Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
30.12.2020 20:20
0
A+
A-

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Hayvancılık yapmak isteyen kişiler için KOSGEB, çeşitli kredi ve hibe destekleri sağlamaktadır. Doğru adımları takip ederek, siz de kendiniz için hayvan kredileri alabilirsiniz. Son birkaç yıldır, çiftçiler için devlet yatırımları daha fazla artmıştır. Bunun nedeni ise çiftçilikte olan gerilemenin önüne geçilmesi ve çiftçilerin modern anlamda tarım yapmasını hedeflemektedir. Özellikle hayvancılık alanında kredi ve hibe desteklerini artıran devlet, bu alanda eğitim görmüş ve bilinçli bir şekilde hayvancılık yapabilecek, kişiler için destekler sağlanmaktadır. Daha verimli ve daha işlevsel hayvancılık yapmak isteyen kişiler bu kredi ve hibe desteklerine başvuru yapabilirler.

KOSGEB, genç çiftçiler için sağladığı hayvancılık kredisi için mera yatırımı gözetmemektedir. Bu da kişilerin her hangi bir şekilde alan yatırımı yapmasını gerektirmez. Verilen hayvan desteklemelerinde cinsiyet gözetimi de söz konusu değildir. yani çiftçilik yapmak isteyen hem kadınlar için hem de erkekler için 60.000 TL ila 370.000 TL arasından hibe desteklemesi sağlanmaktadır.

Eğer siz de destekleme kapsamında KOSGEB tarım  ve hayvancılık kredisi nasıl alınır? Sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Destekleri Nedir?

KOSGEB tarım ve hayvancılık destekleri nedir? Günümüzde çiftçiliğin geri planda kalması nedeni ile KOSGEB çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Burada kişilerde yaş sınırı da çok fazla aranmaz. Ama genç çiftçileri desteklemek adına ilk olarak gençlere öncelik verilmektedir. Verilen desteklerde kişilerin ticari amaç gütmesi önemli detaylardan biridir. Yani KOSGEB verdiği çeşitli hibelerde ve düşük faizli kredilerde belli bir ticari amaç aramaktadır. Bunun için ise desteklediği sektörler adına bir liste yayınlamıştır. Listeye ise KOSGEB’in resmi web sitesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada hazırlanmış olan nace kodları ile hayvancılık sektöründeki tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

Eğer kişiler, hayvancılık ve tarım üzerine bir şirket kurmayı planlıyorsa, nace kodlarını takip ederek, bu alanda destekleme kredilerine başvurularını yapabilirler. Kredilere başvurmak için ise KOSGEB’in verdiği ‘’girişimciliği destekleme programı’’ içine dahil olmaları gerekmektedir. Yine KOSGEB’in verdiği 32 saatlik kursları da bitirmeleri gerekmekte ve bu yönde sertifikayı almayı hak kazanmaları gerekir. Ancak bu sayede istediğiniz devlet kredilerinden sorunsuz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Mevcutta açılmış olan bazı hayvansal işletmeler için verilen desteklemeler mevcuttur.  Ancak hangi alanlarda hibe desteklerini alabileceğinizi ilk etapta doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Bu bağlamda çiftçilerin hangi sektöre yatırım yapacakları bilgilerine bakacak olursak;

Tavuk çiftliği: eğer tavuk gıda sektöründe yer alıyorsanız, kendiniz için hibe destekleri alabilirsiniz. Yine mevcutta tavuk çiftliğiniz varsa et tavukçuluğu yapıyor veya yumurta işletmeciliği yapıyorsanız KOSGEB’in verdiği hibelerden faydalanabilirsiniz.

Örtü altı ya da örtü üstü bitki yetiştiriciliği: nace kodu listesinde  yer alan manav veya un değirmenciliği gibi işler ile meşgul olmak isteyen kişiler için de hibe destekleri sunmaktadır. Elbette verdiğimiz örnek sınırlı bir örnektir bunu meyve suyu imalatı gibi çeşitli şekillerde genişletmek mümkündür.

Balıkçılık: konserve balık işleri ya da farklı balık sektörü ile ilgili işlerle uğraşıyorsanız da devletten tarım ve hayvancılık hibe destekleri alabilirsiniz. işletmeniz için gerekli olan belgeleri ve adımları tamamladıktan sonra başvurularınızı gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Büyük baş, küçük baş çitliği olan kişiler: eğer salam, sosis veya diğer işlenmiş etler ile ilgili olarak KOSGEB’e şirketiniz için hibe desteği için başvuruda bulunabilirsiniz. Yine kasap gibi faaliyetlerde de bulunacak olan kişiler için de KOSGEB belli miktarlarda hibeler sunmaktadır.

Bu vermiş olduğumuz örnekleri KOSGEB’in web sayfasından daha detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Nace kodlarını takip ederek, kendinize uygun gördüğünüz alanda hemen başvuru yapmanız mümkün olacaktır.

KOSGEB’in Vermiş Olduğu Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

Pek çok kişi KOSGEB’in vermiş olduğu tarım ve hayvancılık destekleri hakkında yanlış veya eksik bilgilere sahiptir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır, KOSGEB kesinlikle kanatlı hayvan hibesi, küçük baş havyan hibesi, büyük baş hayvan hibesi, arıcılık hibeleri, damızlık hibeleri gibi canlı hayvan hibe ya da kredileri vermez. Burada kişilerin karıştırdığı nokta KOSGEB’in hayvancılık desteklemeleridir. Ama nace kodlarına bakarsanız, KOSGEB’in canlı hayvan destekleme vermediğini açık bir şekilde görebilirsiniz. Çiftçilere verilen destekler işletme üzerinden yapılır. Örneğin kasaplar için hayvan alımı adına veya hayvan yetiştirme gibi maddi durumlar için destekleme yapılmaktadır. Yine manav ya da gıda sanayinde yer alan işletmeler için gıda yetiştiriciliği için belli miktarlarda desteklemeler verilmektedir. Ama bu durum canlı hayvan hibeleri ile sürekli olarak karıştırılmaktadır. KOSGEB sadece şirketler için hayvansal ve tarımsal desteklemeler sağlar. Dolayısı ile canlı hayvan desteklemeleri için KOSGEB’e başvuruda bulunmanız sizin ret cevabı almanıza neden olacaktır.

KOSGEB’in tarımsal ve hayvansal destekleme detaylarına bakacak olursak;

 • Hayvansal alanda ya da tarımsal alanda faaliyet gösterecek olan işletmelerin kuruluş giderleri için destekleme yapılmaktadır.
 • İşletmelerin araç gereç giderleri için ve makine giderleri için bir destekleme verilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kesim makineleri, değirmen makineleri, buz dolabı vs. gibi çeşitlendirilebilir.
 • Çalışan elemanlarınız için de prim desteklemeleri alabilirsiniz.

Eğer canlı hayvan desteklemelerinden faydalanmak istiyorsanız ziraat bankasından bu destekleri alabilirsiniz. Yani her zaman yanlış anlaşılan canlı hayvan hibeleri KOSGEB tarafından değil ziraat bankasının verdiği krediler tarafından yapılmaktadır.

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Kredisi Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

KOSGEB tarım ve hayvancılık kredisi almak için neler yapılmalıdır? Tarımsal faaliyetlerle uğraşan şirketler için KOSGEB, farklı miktarlarda finansman destekleri sağlamaktadır. Burada verilen miktar, 60. Bin tl’den başlayarak, 370 bin tl’ye kadar gidebiliyor. Bu desteklemeler girişimcilere hibe olarak verilmektedir. Ürün imalatı ve satışı alanında yani tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere verilen bu hibe destekleri için KOSGEB’in hazırlamış olduğu nace kodlarını inceleyebilirsiniz. Verilen bu desteklemeler için ise ‘’ geleneksel girişimcilik destek programları’’ ile ‘’ ileri girişimcilik destek programları’’ kapsamında verilmektedir. Verilen bu iki farklı programlar için girişimcilere verilen hibe destek miktarları farklıdır. Dolayısı ile hibe miktarları gibi başvurular ve girimcilerde aranan koşullar da farklılık göstermektedir. Bu nedenle her iki program arsındaki ince detayları iyi bir şekilde bilmeniz ve bu yönde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvuruda ilk olarak dikkate alınması gereken detay ise nace kodlarıdır. Nace kodları ile başvurularınızı daha doğru bir şekilde tamamlayabilir ve ne yapmak istediğinize tam olarak karar verebilirsiniz.

Her iki girişimcilik programı için verilecek hibe miktarı farklı olacaktır. Bunun detayı ise geleneksel girişimcilik programları dahilinde KOSGEB’den destek almak isteyen kişiler için belirlenen hibe miktarı 60.000 tl olarak belirlenmiştir. İleri derece girişimcilik programları dahilinde başvuruda bulunan girişimciler için belirlenen hibe miktarı ise 370.000 tl olarak belirlenir. Elbette bu iki program için tüm detaylar KOSGEB tarafından yayınlanan listede mevcuttur. Kredi ve hibelere başvuru yapmadan önce KOSGEB’in kendi yasal web sitesini ziyaret etmeniz ve buradan nace kodları üzerinden işlem yapmanız daha doğru bir karar olacaktır.

 • KOSGEB’in sağladığı hibe desteği bununla da sınırlı değildir.
 • Kadın girişimciler için kuruluş aşamasında ‘’kuruluş desteği’’ olarak 10 bin tl hibe alabilirsiniz.
 • Buna ek olarak engelli kişiler için de ‘’kuruluş desteği’’ için 10 bin tl destek sağlanmaktadır.
 • Birinci dereceden şehit yakınları için veya gazi unvanı alan kişiler için de ‘’kuruluş desteği’’ 10 tl olarak belirlenmiştir.
 • Diğer kişiler için ise ‘’ kuruluş desteği’’ için 5 bin tl hibe destekleri verilmektedir.
 • Bu destekler ilk kurulma aşamasında verildiği gibi bir yıl sonra da yine aynı şekilde 5 bin tl veya 10 tl şeklinde ikinci kez verilmektedir.
 • Yine girişimciler için işletmenin ilk 12 ayında 1080 gün pirim ödemesi yapan kişilere 20.000 tl hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Bir ila iki yıl (12 – 24 ay) içinde 1140 pirim ödemesi yapılması halinde işletme sahipleri için 20. 000 tl hibe destekleri sağlanır.
 • Yani toplam hibe desteği 60 bin tl olarak girişimcilere sağlanmış olacaktır.

Tüm bu hibe desteklerine ek olarak farklı destekleri de KOSGEB bünyesinden alabilirsiniz.

 • Destek oranı %75 olarak bilinen diğer KOSGEB avantajları ise;
 • Düşük orta / düşük teknoloji düzeyi için destek tutarı 100.000 tl,
 • Orta ileri teknoloji düzeyi için destek tutarı 200.000 tl,
 • İleri teknoloji düzeyi tutarı 300.000 tl olarak bildirilmiştir.
 • Dolayısı ile:
 • İlk maddede yer alıyorsanız 100 bin tl harcamanıza 75 bin tl hibe alabilirsiniz.
 • İkinci maddede yer alıyorsanız 200 bin tl değerindeki harcamalarınız için 150 bin tl hibe desteği alabilirsiniz.
 • Yüksek yani üçüncü maddede yer alıyorsanız 300 bin tl değerindeki harcamalarınız için 225 bin tl hibe destekleri sizleri beklemektedir. (bunlara makine- teçhizat – ara- gereç gibi malzemeler dahildir.)

Üçüncü maddede yer alıyor ve bu alandaki hibe desteklerinden faydalanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken konu işletmeniz için alacağınız makinelerin sanayi bakanlığının istediği kriterlere uygun olması gerekir. Yani alacağınız araç ve gereçler kesinlikle yerli üretim olmalıdır.

KOSGEB Tarım Ve Hayvancılık Kredisi E- Devlet Başvurusu

 • Veri tabanına kayıt olmak,
 • KOBİ beyannamesi doldurma, (KOSGEB resmi web sitesinden doldurabilirsiniz.)
 • Destek başvurusunda bulunma, (e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz)

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra dijital ortamdan kayıt çıktılarınızı alıp, il müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Bunun akabinde sizler için bir gün planlaması yapılır. Verilen güne kadar iş planınızı eksiksiz ve tam oluşturduktan sonra gerekli kişilere sunmanız yeterli olacaktır. Eğer başvurunuz ve iş planınız yeterli görülür ise başvurmuş olduğunuz desteklemeyi alabilirsiniz. desteklemeyi almak için her adımı çok dikkatli bir şekilde atmanız ve sizden istenen evrakları eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde doldurmanız gerekir. Yapılacak işlemlerde özellikle de veri tabanı doldurma ve nace kodları ile ilgili işlemlerde yapılacak hata ve yanlışlıklar, hibe desteklerinin alınamaması ile sonuçlanabilir.

Tarımsal Yatırımlarınıza %80’E Varan Hibe Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.