Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?
30.12.2020 20:19
0
A+
A-

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? İş kurmak isteyen kişiler veya mevcut işlerini daha büyük hale getirmek isteyen kişiler için KOSGEB çeşitli kredi destekleri ve hibe destekleri vermektedir. Bu bağlamda girişimciler için KOSGEB’den alınacak destelerin işlerini geliştirmeleri için önemli yere sahiptir. Fakat KOSGEB’den destek almak için belli kriterleri ve belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Burada ise destek almak için işin en zorlayıcı bölümü iş planıdır. Doğru bir iş planı hazırlayamayan, kişilerin KOSGEB kredi ve hibe başvuruları çoğunlukla ret edilmektedir.

KOSGEB kredilerine başvuru yapacak kişiler KOSGEB’in resmi web sitelerine giriş yaparak burada bulanan arama kısmından nace kodları hakkında bilgi almalıdır. Bu yönde kendi istediğiniz sektörde iş planı hazırlayabilirsiniz. Çünkü verilen destek kredileri için her zaman ayanı iş planı istenmez. Onlarca farklı sektörde finansman imkanı sunan KOSGEB, burada girişimcilerden kendi sektörlerini yansıtacak detayda iş planı ister. Eğer siz de KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, sizler için rehber niteliğindeki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB başvurusu için yapılması gerekenler: KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen kişiler ilk etapta KOSGEB’in verdiği eğitim ve seminerlere katılmalıdır. Çünkü kurs bitirme belgesi olamayan kişiler  için her hangi bir şekilde destek söz konusu olmayacaktır. bu sertifika için sizden istenene 32 saatlik uygulamalı eğitimlere katılmanız veya online eğitimlere katılmanızdır. 32 saatlik eğitimler neticesinde ise eğer sertifikayı almayı hak kazanırsanız, siler için KOSGEB tarafından kurs bitirme sertifikası verilir. Eğer KOSGEB’in verdiği eğitimlere katılıp, burada anlatılan konuları çok sıkı bir şekilde takip edecek olursanız, iş planı hazırlama konusunda da gerekli eğitimleri almış olacaksınız. Yani kurum girişimciler için hem iş yönetme, iş büyütme hem de iş planı hazırlama gibi daha pek çok detay hakkında gerekli bilgileri verecektir. Daha sonra kredi başvuruları için internetten yardım alarak ya da çeşitli danışmanlık firmalarından destek alarak KOSGEB’in istediği standartlarda iş planlarını hazırlayabilirler. Böylece verilen hibe desteklerinden ve düşük faizli kredilerden yararlanmak ta kolay olacaktır.

Her ne kadar girişimciler için KOSGEB iş planı hazırlama zor bir ayrıntı gibi görünse de aslında verilen yönergelere uygun iş planı örneğini doldurmanız ve kendiniz için düşündüğünüz sektörde iş palanı hazırlamanız oldukça kolay bir şekle bürünecektir.

KOSGEB İş Planı Doldurma Detayları

KOSGEB iş planı doldurma detayları, KOSGEB iş planı toplamda yedi bölümden meydana gelmektedir. Bu kısımları kesinlikle büyük bir titizlikle doldurmanız gerekiyor. KOSGEB iş planınızı okuyan ve bunun üzerinde karar verecek olan kişilerin, sizin hakkınızda daha fazla bilgilere sahip olmasında fayda olacaktır. bu nedenle mutlaka KOSGEB iş planını doldururken ufak diye düşündüğünüz detayları bile atlamamanızda fayda vardır.

KOSGEB iş planı hazırlayacak olan kişilerin mutlaka ilgilendikleri sektörlerden bahsetmesi ve ilerdeki hedeflerinden bolca bahsetmesi gerekir. dolayısı ile sadece yapmak istediğiniz iş hakkında değil, aynı zamanda da  işinizi geliştirmek için düşündüğünüz planlarınızı da bu plan içinde yer vermenizde fayda vardır. KOSGEB iş planı sadece alacağınız destekler için değil, ilerde atacağınız her adım için son derece önemli bir yere sahiptir. Hal böyle olunca mutlaka iş planını hazırlarken, bol araştırma ve düşünme payı bırakmanızda fayda vardır.

KOSGEB iş planı hazırlarken zaman faktörünü mutlaka göz önünde bulundurmaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü zaman ve yıllar içinde sektörlerdeki değişiklikler gibi iş planlarında da değişmeler meydana gelmektedir. Dolayısı ile işlerde ve bu sektörlerdeki değişiklikleri göz önünde bulundurarak iş planınızı hazırlamanız faydalı olacaktır. ayrıca iş planı hazırlarken, iş akında ileriye dönük strateji hazırlama, finans yardımı ve yapılacak olan iş hakkında yeterince bilgiye sahip olmanız bu çerçevede önemli yere sahiptir.

KOSGEB iş planı hazırlamak istediğinizde KOSGEB’in kendi web sitesine giriş yaparak indireceğiniz ‘’ yeni girişimci desteği girişimci planı ‘’ sayfasını doldurmanız gerekmektedir. Bu word dosyası 7 sayfalık olup, 9 bölümden oluşmaktadır. Şimdi yani girişimciler için bu sayfaları doldururken hangi konulara dikkat edilmesi gerekiyor? Sayfada yer alan alanların nasıl ve ne şekilde doldurulması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de verdiğimiz bilgiler ışığında kendi iş planınızı kolay bir şekilde doldurabilir ve gerekli yerlere sunabilirsiniz.

KOSGEB İş Kurma Projesi Hazırlama Aşaması

 • İlk olarak kendiniz için açmak istediğiniz, iş yerine vereceğiniz imi ve adresi belirlemeniz gerekmektedir.
 • Hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.
 • İş projenizdeki hedefleriniz ve ileride yapmak istediğiniz hedefleri belirlemenizde fayda vardır.
 • İşiniz için üretim alanının belirlenmesi önemlidir.
 • Satış ve pazarlama yöntemleri hakkında doğru yöntemleri bulmanız faydalı olacaktır.
 • İşiniz için aylık ve yıllık ciro belirlemeniz gerekiyor.
  • İş planını için girişimcileri anlatan ana bilgiler: burada girişimcileri anlatan genel bilgiler yer almaktadır. Girişimci ilk etapta kendinden bahseder. Ama pek çok kişinin yaptığı en büyük hata kişinin kendinden çok kısa bir şekilde bahsetmesidir. Oysa burada girişimciler ne kadar fazla detaya iner ve ne kadar fazla kendinden bahsederse, onun için o kadar daha avantajlı olacaktır. bu nedenle birinci bölümü kısa tutmak yerine daha önce hangi işleri yaptığınız konusunda iyice bilgi vermeniz tavsiye edilir. Hangi işlerle meşgul olduğunuzu anlattıktan sonra neden bu iş üzerinde devam etmediğiniz bilgilerini de mutlaka 1. Bölüme eklemeniz artı bir durum oluşturacaktır. Burada kesinlikle yer vermeniz gereken bir diğer detay ise KOSGEB girişimcilik eğitimleridir. Eğitimlere nereden katıldığınızı asla ihmal etmeden yazmanız faydalı olacaktır.
  • İş fikri: KOSGEB’in en fazla dikkat ettiği ve en fazla önem verdiği kısım burasıdır. İş fikrinizi detaylı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Ayrıca neden seçmiş olduğunuz işi yapmak istediğinizden de bahsetmelisiniz. Sizi bu işe yönlendiren sebepler nelerdir? nereden bu işe esinlendiğinizi de belirtmeniz sizin için avantajlı olur.
 1. kişisel bilgiler: bu bölümde sizden istenen detayları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Girişimcilerden istenen detaylar ise;
 • Kimlik bilgileri,
 • Alınan eğitim bilgileri,
 • Kurslar,
 • Sertifikalar,
 • Fuarlar,
 • Hobiler, gibi detaylar yer almaktadır. Bu kısmı daha kolay bir şekilde doldurabilirsiniz.

2.2 girişimci ve işletme ortakları: bu kısımda girişimcilerden istenen bilgiler t.c eğitimleri ve ortaklardır. Eğer mevcutta bir ortağınız varsa ortağınız için de tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde bu alana yerleştirmeniz gerekir. Fakat ortağınız yoksa yok diye belirtmeniz yeterli olacaktır.

2.3 iş fikirlerini seçme nedeni: Girişimciler bu bölüm için mutlaka swot analizini yapması gerekir. Ayrıca aklınızda olan iş fikrini neden istediğinizi de detaylı bir şekilde anlatmanız faydalı olacaktır. Sadece ş fikrine değil, kuracağınız işletmenin amacına da yer vermelisiniz.

Kısa vadeli, orta ve uzun vadeli iş hedeflerinizi de önceden belirleyip, daha sonra bu alana daha anlaşılır ve daha detaylı bir şekilde yazmanızda fayda vardır. Çünkü yapılacak olan seçmelerde bu detaylara fazlası ile önem verilmektedir.

 1. Pazar bilgileri: öncelikle sektördeki yerinizi bildiğinizi gösteren bilgiler doldurmanız gerekir.işletmenizin nasıl bir Pazar payına sahip olduğunu ve cironuzu bu bölümde iyice bildiğinizi göstermeniz gereklidir.

3.2 Pazar profili: burada sizden tablo istenir. Tabloyu eksiksiz bir şekilde doldurmanız yeteri olacaktır.

3.2 rakip analiz: işletmenizin rakiplerini analiz etmeniz sizden istenecektir. Ayrıca bu bölüme kendi hedeflerinizden de bahsedebilirsiniz.

3.4 pazarlama ve satış: burada da sizden bir tablo doldurmanız istenmektedir.

3.5 sektörel gelişmeler ve fırsat tespitleri: girişimcilerden bu bölümde swot analizi istenir.

3.6 beklenmedik durumlara karşı ön görü: girişimcilerin firmaları için sadece bir planı olmamalı ve birkaç farklı planı olmalıdır. Yani girişimci işinde başarıya veya beklediği noktaya gelemeyecek olursa diğer planlarını devreye almalıdır. KOSGEB’in girişimcilerden bu noktada istediği farklı planların yapılmasıdır.

3.7 tanıtım: ürünlerinizi satabilmek veya hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak istediğinizde bunu nasıl yapacağınız hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

3.8 ürün / hizmet fiyatlandırması: bu kısımda da girişimcilerden tablo doldurmaları istenir. Yani hedeflediğiniz işi yaparken sunduğunuz ürünlerin veya hizmetlerin  fiyat listesini çıkarmanız gerekiyor.

3.9 yer seçimi: bu konu çok hassas bir konudur. Yani her sektör kendi hizmet alanını iyi belirlemelidir. Örnek verilecek olursa, cadde ortasına oto sanayi dükkanı açılmaz. Yani işletmenizi kuracağınız yer seçimini en iyi şekilde belirleyerek forma yazmanız gerekmektedir.

3.10 müşteri kitlesine ulaşım kanalları: bu bölümde reklam faaliyetleri ve tanıtımlar yer alır. doğru hamlelerinizi bu kısma yazabilirsiniz.

3.11 ürün ve hizmet tanıtım planı: daha çok hangi gün ve saatlerde satış yapmak istediğinize dair bilgiler yer almalıdır.

 1. üretim planı bölümü

Bu bölümde KOSGEB nace kodu 4 – 1 işlenmelidir.

4.2 bu bölümde müşteriye ulaşma ürünlerin imalatları ve müşterilerin işe nasıl dahil edildiği yer almalıdır.

4.4 ürün veya hizmet sunum teknikleri: ürünlerin ve hizmetlerin özel kanun kapsamında yer alıp almadığı detaylandırılır. Burada yasal mevzuatlar veya çeşitli düzenlemelere yer verilmelidir.

5.1 organizasyon şeması: iş yerinizdeki organizasyon şeması istenir. İstenilen şemayı eksiksiz ve hatasız bir şekilde bu kısma doldurmanız yeterli olacaktır. örneği; müdür, usta, kalfa gibi…

 1. 2 çalışan personelin görevleri: burada girişimcilerin iş yerlerinde çalışacak olan kişilerin görev ve sorumlulukları yer almalıdır.

5.3 görev tanımlarına alınacak personeller: burada her personelin nerede çalışacağı konusu ele alınmalıdır. Örneğin yemek personeli yemekhanede, muhasebeci muhasebe kısmında gibi çeşitli şekillerde detaylandırılabilir.

6.1 başlangıç giderleri: işletmeniz için yapmış olduğunuz tüm harcamaları seri numaraları ile birlikte yazmanız yeterli olacaktır.

6.2 işletme gideri: bu bölümde işletmenizin yıllık giderlerini dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekir. Bu kısma önem vermeniz önerilmektedir. Çünkü KOSGEB bu alanı daha detaylı inceler.

6.3 nakit: burada işletmenize ait 5 yıllık nakit projeksiyonlarını değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Finansal maliyetler tablosunu eksiksiz ve hatasız doldurmanız tavsiye edilir.

6.4 üretim satış  hedefleri: hedeflerinizi 5 yıllık bir plan dahilinde bu kısma işlemeniz gerekiyor. Özelikle son hane kısmında mutlaka işletmenize ait gelir gider detaylarına yer vermelisiniz.

6.5 kar geçişi: artık işletmenizin kar’a geçişini ince bir şekilde hesaplamalar yaparak bu kısma doldurmalısınız. ‘’Satışlar – Değişken Maliyetler = Brüt Kar
(Brüt Kar /Satışlar )*100 = Brüt Kar Marjı
(Sabit Maliyetler +Amortisman)/Brüt Kar Marjı = Başabaş Noktası’’

6.6 kaynaklardan sağlanacak finansman:  bu kısımda işletmeniz için desteğin nereden  geldiğini çok iyi bir şekilde anlatmanız gerekir. Finansman desteği için krediler ya da hibe desteklerini bu bölüme doğru bir şekilde yazmanızda fayda vardır.

 1. KOSGEB’den talep dilen destek: bu kısım için karşınıza bir tablo çıkacaktır. Tabloyu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız faydalı olur.

Kosgeb İş Planı Örnekleri 2020-2021 (HİBE ALAN PROJELER)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.