Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?
30.12.2020 20:17
0
A+
A-

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? Uzun yıllardır büyük ve küçük işletmeler için hem hibe desteği sağlayan hem de düşük faizli kredi desteği sağlayan KOSGEB, bu sayede KOBİ’lerin kedini geliştirmesine katkıda bulunmuştur. Verdiği finansman destekleri sadece girişimcilerin ve mevcut işletmelerin yüzünü güldürmekle kalmayıp, ülke ekonomisine de büyük katkılarda bulunmuştur. KOSGEB sadece finansman desteği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda işletme sahipleri için eğitim destekleri de vermektedir. Yani işe henüz  girişim yapacak olan kişiler için ön bilgilendirme ve işi geliştirme konusunda da çeşitli destekler sağlamaktadır.

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen ya da mevcuttaki işletmesini geliştirmek isteyen işletme sahipleri için esas sorulardan biri KOSGEB desteklenen sektörler hangileri? Sorusu olmuştur. Çünkü henüz yeni bir işe girecek kişiler eğer KOSGEB desteği almak isterse bununla ilgili hangi sektörler faydalanıyor sorusunun yanıtını bilmelidir. Buna ek olarak mevcut işletme sahipleri de KOSGEB’in desteklemiş olduğu sektörler çerçevesinde gerek hibe desteklerinden gerekse düşük faizli kredilerden faydalanabilirler.

KOSGEB’in finansman desteği verdiği işletmeler için nace kodları verilmektedir. Nace kodları ile KOSGEB’in hangi sektörler için kampanya sağladığı kolayca anlaşılabilmektedir. Küçük ve orta çaplı işletmeler için büyüme fırsatı ve rekabet fırsatı tanıyan KOSGEB, bu yıl da her zamanki gibi girişimciler için desteklerini sürdürecektir. Buna göre KOSGEB kredilerinden ve hibelerinden fayda

lanmak için nace kodlarını takip edebilirsiniz.

KOSGEB kredi destekleri için belli oranlar belirtilmiştir. Bu oranlar ise %60 / %70 %90 şeklindedir. Verilen bu yüzdelik oranların belirlenmesi için Türkiye’deki tüm illerin 6 bölüme ayrılması ile oluşturulmuştur. Bu bölümlerde yer alan illerin, destek oranları yüzdelik değerlerle belirlenmektedir. Bu bağlamda her il için farklı destekleme bedeli ortaya çıkmaktadır.

KOSGEB Desteği İle Kurulan İşletmeler

KOSGEB desteği ile kurulan işletmeler,  ilk olarak imalat sanayi için geçerli idi. Fakat artık günümüzde artık KOSGEB sadece imalat sektörü için değil, daha farklı 13 sektör için de finansman desteği sağlamaktadır. Bunun nedeni ise hem sektörlerin gelişmesi olmakla beraber hem de artan talepler olmuştur.

KOSGEB Girişimcilik Nace Kodları

KOSGEB girişimcilik nace kodları ile kendi sektörünüze dair veya girmek istediğiniz sektöre dair destekleri görebilirsiniz. KOSGEB nace kodları ve sektör adı ile belirtilmiştir. Buna göre KOSGEB resmi web sitesine giriş yaparak nace kodlarını detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

İş kurma planınız varsa ya da küçük / orta çaplı işletmelerinizi daha fazla geliştirmek isterseniz, ilk olarak KOSGEB’in desteklediği sektörler hakkında bilgi sahibi olup, daha sonra destekler için başvurularda bulunabilirsiniz. Buna göre KOSGEB’in resmi web sitesinde yer alan sorgulama robotu sayesinde kurumları sorgulayabilirsiniz. Ama ilk etapta sorgulama robotunu nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. KOSGEB 4 ayrı destek programları ile girişimcilere destek sağlamaktadır.

Buna göre;

 • Geleneksel girişimci destek programında yer alan işletmeler için 60.000 tl değerinde hibe desteği sağlamaktadır.
 • İlerleyen girişimci destek programında ise 370.000 tl değerinde hibe desteği vermektedir.
 • İşletmesini daha ileri seviyeye taşıyan yani, işletme geliştirme, büyütme ve uluslar arasılaştırma destekleri için farklı miktarda ödeme yapmaktadır.
 • İŞGEM / TEKMER programları kapsamında ise 3 milyon 800.000 tl’ye varan destek sağlamaktadır.

KOSGEB Nace Kodu Sorgulaması

KOSGEB nace kodu sorgulaması ile hangi sektörde işletme kuracağınız hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. ancak KOSGEB nace kodunu sorgularken vereceğimiz detaylara dikkat etmenizde fayda vardır.

 • İlk olarak hangi sektörde işlem yapacağınız konusunda bir karara varmanız gerekmektedir.
 • Bu doğrultuda seçtiğiniz sektörün naca tipini ve nace kodunu bulmalısınız.
 • Aradığınız kodu bulduktan sonra hangi tabloda yer aldığını kontrol edebilir ve bu sayede destekleme planı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer aradığınız iş sektörü tabloda yer alıyorsa KOSGEB kredi ve hibeleri için başvurularınızı yapabilirsiniz. ama burada başvuru yapmadan önce mutlaka KOSGEB’in verdiği uygulamalı eğitimlere veya online eğitimlere katılmanız gerekir. Eğitimlerin saatlerini tamamladıktan sonra sizlere verilen sertifikalar ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aksi halde KOSGEB’in verdiği hibe ve kredi desteklerinden faydalanamazsınız. Burada dikkate alınması gereken bir diğer konu ise hangi alanda destekleme alacaksanız, nace kodunda yer alan eğitimleri görmeniz gerekmektedir. Yani her işletme için farklı eğitimler verilir. Kendi alanınızdaki eğitimler doğrultusunda işletmenizi kurup, geliştirme şansınız olacaktır.

Geleneksel Girişimcilik Nedir?

KOSGEB verdiği desteklerde geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik şeklinde iki ayrı kola ayrılmıştır. Geleneksel girişimcilik nedir? sorusunun yanıtına bakacak olursak; geleneksel girişimcilik, nace kodları ticari yapıları tanımlar. Yani lokanta, esnaf, market gibi yerleri ifade etmektedir.

 Geleneksel Girişimcilik İçin Nace Kodu Sorgulaması

Ülkemizde pek çok yeni girişimci, geleneksel girişimcilik desteklerinden faydalanmak ister. Bunun için ilk olarak nace kodu sorgulama işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Geleneksel girişimcilik nace kodu sorgulama için yapılması gerekenler ise;

 • İlk etapta geleneksel girişimcilik kapsamında sorgulama yapmak için KOSGEB’in resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sitede nace rev2/ sektör şeklinde bir arama bölümü yer almaktadır.
 • Bu kısma iş fikrinizi ya da yapmak istediğiniz işi yazdıktan sonra arama yapabilirsiniz.
 • Arama sonrası, sektörünüze ait nace kodları pdf şeklinde önünüze gelecektir.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

Nace kodu sayesinde KOSGEB’in destek verdiği sektörler ise;

B Madencilik Ve Taş Ocakçılığı

Madencilik ve taş ocakçılığı KOSGEB desteği çok geniş kapsamda verilmektedir. Kendi içinde farklı kollara ayrılan bu sektörde yapmak istediğiniz iş planını belirleyerek, o alanda nace koduna bulabilirsiniz. Kredi için ise madencilik sektörü ile alakalı eğitimleri tamamladıktan sonra ve sertifikayı almayı hak kazandıktan sonara KOSGEB hibe ve düşük faizli kredi desteği alabilirsiniz. burada verilen destek kollarından bazıları ise;

 • Doğal gaz çıkarımı,
 • Petrol çıkarımı,
 • Tuz,
 • Kil,
 • Taş ocakçılığı,
 • Demir gibi örnekler verilebilir.

Nace Kodu C Olan İmalat Sektörü

KOSGEB imalat sektöründe de oldukça fazla katkılar sunmaktadır. Burada genelde yiyecek alanlarında destekler sağlamaktadır. Örneğin unlu mamul üretiminde, makaran üretimi gibi çeşitli alanlarda KOSGEB girişimciler için farklı kampanya ve destekler sunmaktadır. Ayrıca mobilya, tekstil gibi alanlarda da girişimcilerin her zaman yanında olmayı hedeflemektedir.

Elektrik, İklimlendirme Ve Dağıtım

Daha çok yenilebilir enerji için KOSGEB destek sağlamaktadır. Burada işletme sahipleri veya henüz işletme kuracak olan kişiler için KOSGEB belli miktarlarda hibe olanakları ve kredi imkanları sunar. Elektrik üretimi, gaz üretimi ve üretimlerin dağıtımı için KOSGEB büyük oranda pay vermektedir.

Su Ve Atık Su Yönetimi

Daha çok geri dönüşümle alakalı olan bu sektör için KOSGEB hem hibe desteği hem de kredi destekleri sağlar. Atıkların toplanarak yeniden dönüştürülmesini sağlayan sektör için belli miktarlarda destekleme finansmanları sağlanır. Ayrıca su dağıtımı ve atık su yönetimi gibi sektörde de önemli ölçüde destekleri mevcuttur. nace kodu e olarak bulabilirsiniz.

İnşat

F nace kodu ile KOSGEB’in resmi web sitesinden inşat sektörü için verilen desteklemeleri görmeniz mümkündür. Burada şehir inşası, köprü, elektrik tesisatı ve çatı işleri gibi pek çok farklı dallarda KOSGEB desteklemeleri mevcuttur. sektörünüzü seçtikten sonra KOSGEB eğitimlerine katılıp, sertifikanızı aldıktan sonra hemen KOSGEB destekleri için başvuruda bulunabilirsiniz.

Motorlu Kara Taşıtları Ve Motosiklet Onarımı

KOSGEB’in resmi web sitesinde g nace kodu ile sektörü daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Burada motorlu kara taşıtları ticaretleri ile ilgili sektörlerle beraber çeşitli toptan ürünlerin işletmeciliği için de destekler alabilirsiniz. yürütmek istediğiniz ticari faaliyeti seçtikten ve hemen sonra eğitimleri aldıktan sonra destek kredileri için KOSGEB’in sayfasına başvurularda bulunabilirsiniz.

Ulaştırma Ve Depolama

H nace kodu ile KOSGEB’in sayfasından ulaşabilirsiniz. Burada kara taşımacılığından uzaycılık gibi çeşitli taşımacılık alanları için KOSGEB desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Büyük çaplı taşımacılıkların yanında küçük çaplı taşımacılıklar içinde kredi finansman destekleri sağlanmaktadır. Gerekli koşulları taşıdığınız takdirde ulaştırma ve depolama alanlarına destek başvuruları yapabilirsiniz. ayrıca ulaştırmanın yanı sıra çeşitli boru hattı taşımacılığı ve çeşitli alanlarda depolama gibi işlerde de faaliyetleriniz için destek almanız mümkün olacaktır.

Konaklama Ve Yiyecek Hizmetleri

Nace kodu l olan konaklama ve yiyecek hizmetleri için başta otel işletmeciliği yapan veya otel işletmesi yapmayı düşünen kişiler KOSGEB bünyesinden destek almak istemektedir. Burada sadece otel işletmeciliği değil kamp alanı işletmeciliği, piknik alanı işletmeciliği gibi çeşitli kollarda da faaliyetleri bulmak mümkün olacaktır.

Bilgi Ve İletişim

Bilgi ve iletişim alanında  KOSGEB kredi desteklerinden faydalanmak isterseniz, j nace kodunu inceleyebilirsiniz. Bilgisayar oyunları, dergi, televizyonculuk faaliyetleri gibi alanlarda kendini göstermek isteyen girişimciler için KOSGEB destekleri mevcuttur. dijital alanlarda da kişilere çeşitli hibe destekleri ve kredi destekleri sağlamaktadır.

Bilimsel Ve Teknik İşlemler

M nace kodu ile KOSGEB’in resmi web sitesinden bu sektör hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilimsel araştırma gerektiren sektörler için mimarlık faaliyetleri için ve fotoğrafçılık alanları gibi daha pek çok alanda KOSGEB desteklerini sürdürmektedir.

İdari Ve Destek Hizmetleri

N nace kodu ile bu alanda da başvurularınızı yapabilirsiniz. leasing faaliyetleri, hafif motorlu taşıt  kiralanması ve istihdam faaliyetleri gibi alanlarda KOSGEB girişimcileri desteklemektedir. Buna ek olarak büro yönetim alanında ve paketleme gibi alanlarda da hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Üstelik KOSGEB sadece finansman desteği değil aynı zamanda da eğitim destekleri ve geliştirme destekleri de vermektedir. Yani işletme kuracak kişiler veya mevcut işletmesini geliştirmek isteyen kişiler de KOSGEB’in sunduğu hem finansman desteklerini alabilir hem de uygulamalı eğitim desteklerinden faydalanabilirler.

Kültür, Sanat Ve Eğlence

Nace kodu r olan kültür, sanat, eğlence, dinlenme ve spor alanında iş sahibi olmak isteyen kişiler bu alanda verilen desteklerden kolaylıkla faydalanabilir. Burada müze, kütüphane, eğlence mekanları, parklar ve kafeterya işletmeciliği gibi pek çok çeşitli faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Sizler için gerekli olan desteklemeleri öğrenmek için ise KOSGEB’in resmi web sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. buradan inceleme yaptıktan sonra ise KOSGEB’in sunduğu uygulamalı eğitimlere katılarak veya online eğitimlerine katılarak sertifikanızı alıp, hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Diğer Sektörler

Nace kodu s olan diğer sektörlerde pek çok farklı iş kolunu bir arada bulmanız mümkündür. Burada bilgisayar tamirciliğinden saat tamirciliğine kadar her alanda KOSGEB destekleri talep edebilirsiniz. ayrıca cenaze işlemleri,  güzellik salonları ve daha pek çok farklı alanlarda hemen eğitimlere katılarak, KOSGEB desteklerinden faydalanmanız gerekir. KOSGEB’in web sitesinden nace kodu s olan kısımdan istediğiniz alandaki işletme desteğini bulabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.