Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

KOSGEB Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KOSGEB Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?
30.12.2020 20:05
0
A+
A-

KOSGEB Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır? KOSGEB yapılandırılması ile ilgili tüm detaylar belirlenip, borcu olanlar için açıklanmıştır. Buna göre 7256 sayılı kanun kapsamında, kişilerin vergi cezası, SGK borçlanması, trafik cezaları ile beraber, KYK borçları için belli mevzuatlar ortaya koyulmuştur. buna göre KOSGEB kredisi, sanayi bakanlığınca verilen bütçe yapılandırılmasından organize sanayi bölgesi  ve sanayi sitesi yapı kooperatifleri için verilmiş olan krediler 2021 yılında yapılandırılmaya gidecektir. Bu yapılandırma kapsamında başvurular, 1 şubat 2021 tarihine kadar sürecektir.

Bu yapılandırma kapsamındaki, borçlar 31 ağustos 2020den önce kullanılmış ve bununla beraber, 17 kasım 2020 yılı tarihinden önce uygunsuz olarak tespit edilmiş olanlar ise;

 • Geri ödemesiz hibe destekleri,
 • Kredi faiz kampanyaları,
 • KOSGEB aidat alacaklıları,
 • Verilen geri ödemeli kredilerin ve desteklerin ödeme vadesi gelmemiş tutarlar için yapılandırma gerçekleşecektir.

Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamaya göre;  ‘’34 milyon liralık KOSGEB alacağı yeniden yapılandırıldı’’  Varank’ın yaptığı açıklamanın detayları ise;

Yapılandırma 31 Ağustos 2020 Tarihinden Önceki Borçları Kapsamaktadır

Sanayi ve teknoloji bakanının yaptığı açıklamada KOSGEB borç yapılandırması, istihdam teşviklerine özel düzenlemeleri kapsayan kanun teklifi TBMM genel kurulunda görüşmeye alınmıştır. bu görüşme sonrasında, kanunlaşan borçlar için  “31 Ağustos 2020 tarihinden önce KOSGEB’in kullandırdığı desteklerle, kredi faiz desteklerinden ödenmemiş olan tutarlar ve KOSGEB aidatları bu kanunun kapsamına giriyor. Bu sayede toplamda 34 milyon liralık KOSGEB alacağını yeniden yapılandırıyoruz.”  açıklamasında bulunmuştur.

Varank açıklamalarına ‘’güçlü KOBİ’lere sahip olmak için desteklerimizin kapsamını genişletiyoruz’’ diye ekledi. buna göre ise bakan Varank, destek programlarının bütün süreçlerini dijital ortamlara taşıdığını belirtmiştir. KOSGEB aracılığı ile sene başından bu yana kadar 60 bin işletmeye 1.2 milyar değerinde kaynak aktardıklarını belirtmiştir. KOBİ finans destek programı kapsamında 15 bin 884 işletme için 1.2 milyar tl kredi kullandıklarını belirtmiştir. KOBİ TOKNO yatırım ve stratejik ürün programları için ise 173 milyon destek ödemesinde bulunduklarını da sözlerine eklemiştir. Bakan Varank, aynı zamanda KOBİGEL programları sayesinde ‘’imalat sanayisinde dijitalleşme’’ çağrılarına binaen 207 başvuru aldıklarını da belirtmiştir. Bu kapsamdaki projeleri kabul etmiş olan girişimciler ve işletmeler için işletme başına 1 milyon tl miktarına kadar destek sağlayacaklarının müjdesini de vermiştir.

 Acil Desteğe İhtiyaç Duyan KOBİ’ler İçin Destek

Bu yıl ülkemizde doğa afet olayları daha fazla görülmüştür. Elbette bu doğal afetlerden küçük veya büyük işletme sahipleri de olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. Bu kapsamda Varank’ın açıklamaları ise; ‘’Doğal afetlerden zarar gören işletmelerimiz için Acil Destek Kredi programları uyguluyoruz.  Bu sene Elazığ, Malatya, Samsun Terme ve Salıpazarı, Tokat, İstanbul Esenyurt, Rize Çayeli ve Giresun’da meydana gelen doğal afetlerden etkilenen KOBİ’lerimizi yalnız bırakmadık. Bu kapsamda 8 bin 200 işletmemiz 778 milyon TL’lik Acil Destek Kredisi kullandı. İzmir’de depremden etkilenen KOBİ’lerimizi de yalnız bırakmayacağız. KOSGEB aracılığıyla 14 bin 963 girişimcimiz kendi işlerini kurarak, 416 milyon TL’lik destekten faydalandı.’’ şeklinde açıklamasını yapmıştır.

Bakan açıklamalarına şu sözler ile devam etmiştir.  “Bu raporlarda herhangi bir kamu zararı tespiti bulunmuyor. Uygulamaya dönük aksaklıkların bir kısmını zaten düzelttik, diğerleri için de çalışıyoruz. KOSGEB ve TÜBA’nın 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporları’nda herhangi bir bulgu yok. Türk Patent ve Marka Kurumu ile Türkiye Uzay Ajansı, 2019 yılı Sayıştay Denetimi kapsamına alınmadığından bu sene rapor düzenlenmedi. Bakanlığımız, bağlı, ilgili ve koordine ettiğimiz kuruluşlarla ilgili Sayıştay raporlarında bahsedilen hususları yakından takip ediyoruz.”

KOSGEB Borç Yapılandırması Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

 • KOSGEB borç yapılandırması ödemeleri, peşin olarak yapılabilecektir. Ödemelerini peşin bir şekilde yapmak isteyen kişiler, üzerindeki borçların tamamını 2021 şubat tarihine kadar yapabileceklerdir. Ödemenin son tarihi 2021 Şubat ayı olarak belirlenmiştir.
 • KOSGEB borç ödemelerini taksit fırsatları ile yapmak isteyen kişiler ise borçlarının ilk taksitlerini 2021 Şubatta yapmaları gerekiyor. Şubat ayının sonuna kadar ilk taksit ödemelerini yaptıktan sonra, diğer geriye kalan taksitleri için 2021 Nisan aynın sonuna kadar yapmalıdır.
 • Borç ödemelerini 6 taksit ödemesi şeklinde yapacak olan kişiler, ilk taksitlerine şubatta başlayarak, nisan, mayıs, haziran, ağustos, kin ve aralık aylarına bölerek ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Borçlarını dokuz taksit şeklinde ödemek isteyen girişimciler ise üzerlerine çıkan borçları 2021 içinde birinci ay, dördüncü ay, altıncı ay, sekizinci ay, onuncu ay ve on ikinci ay taksitleri şeklinde gerçekleştirebileceklerdir.
 • KOSGEB borç ödemeleri için 12 taksit ödeme seçeneklerinden faydalanmak isteyen kişiler, üzerindeki borçlarını 2021 yılında şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim, aralık ayaları kapsamında ve yine 2022 yılında ikinci ay, dördüncü ay, altıncı ay, sekizinci ay, onuncu ay ve yine on ikinci ay içinde ödemelerini yapabileceklerdir.
 • Ödemelerini 18 taksitler şeklinde ödemek isteyen kişiler, KOSGEB borçlarını 2021 yılındaki şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında yapabilecekler. yine 2022 yılında şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında yapabilirler. Geriye kalan ödemeler için ise 2023 yılındaki ikinci ay, dördüncü ay, altıncı ay, sekizinci ay, onuncu ay ve yine on ikinci aylarda yapabilirler.

Ödemelerini taksitlere böldürerek, yukarıdaki borç yapılandırmalarından faydalanabilirler.

KOSGEB Borç Yapılandırma Başvurusu Ne Şekilde Yapılıyor?

KOSGEB yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Yapılandırma kapsamına giren işletme sahipleri başvurularını 01/ 02/2021 tarihinin mesai bitimine kadar yapılandırma başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İlk etapta başvuru formunu doldurduktan sonra, bu formu KOSGEB müdürlüğüne ve yine KOSGEB aidat alacakları için ‘’strateji geliştirme dairesi’’ başkanlığına başvurmaları gerekmektedir.

 • Başvuruda bulunacak olan borç sahibinin KOSGEB müdürlüğünün bulunduğu il sınırları dışında olduğu durumlarda mevcutta bulunduğu ilin KOSGEB müdürlüğüne yapabilirler. verilen başvuru formu KOSGEB müdürlüğüne ulaştırılarak, ilgili müdürlük tarafından işleme alınacaktır.
 • Eğer KOSGEB borç yapılandırması başvuruları için vekil tarafından yapılacaksa hazırlanan dilekçe noterlik tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Tüm bu başvurular kabul edildiği takdirde strateji geliştirme dairesi başkanlığınca başvuru sahiplerine bilgilendirmesi yapılır.

KOSGEB Borç Yapılandırması İçin Peşin Ödeme Hesaplaması

17/ 11  2020 tarihine kadar, Yİ- ÜFE aylık değişim oranı düşünülerek ve bu oran kabul edilerek hesaplaması yapılır. Buna göre %10unun 01/03/2021 yılına kadar ödemesi yapılmalıdır. Peşin ödeme yapacak olan borç sahipleri, ödemelerinin tamamını belirtilen sürede yapması şarttır.

 • KOSGEB borcunu ilk etapta taksitler halinde ödeyeceğini söyleyip daha sonra borcun tamamını ödemek istediğini söyleyen borç sahipleri, ilk taksit için belirlenmiş tarifte içinde ödemesini yaptığı halde peşin ödeme talebi ilgili kurumlar tarafından kabul edilecektir. Buna ek olarak borçlarını peşin ödeyecek olan kişiler için gecikme zammı ve gecikme faizi almayacaklardır. Öte yandan peşin ödemeler için belli indirimlere gidileceği de belirtilmiştir.
 • Ödemelerini peşin şekilde ödemek isteyen kişiler, eğer ilk taksit ödeme gününü geçirmiş ise diğer ödeme tarihi içinde gecikme faizi ile ödemelerini yapabilirler.
 • Ödemelerini gecikmiş olarak ve yine gecikme faizleri ile gerçekleştirmiş olan kişiler için yine peşin ödemelerde indirim uygulanacaktır.

KOSGEB Yapılandırmasında Ödemelerini Taksitle Yapmak İsteyenler İçin Ödeme Hesaplama

Burada borçlu kişiler ödemeleri için taksit talebinde bulundukları takdirde, alacaktaki ana paraya faiz işlenmesi yerine Yİ- ÜFE tutarı esasında bir hesaplama söz konusu olacaktır. Belirlenen taksit sayıları için 7256 sayılı kanun içinde sözü geçen katsayılar çarpılarak, ortaya çıkan tutar taksit sayısına bölünür. Ödeme hesaplaması yapılmaktadır. Taksitli ödeme seçeneklerinden faydalanmak isteyen kişiler için 6 / 9/ 10/ 12 / 18 aylık eşit taksitlere bölünür. Borç yapılandırması formunda bu taksitlerden kendinize uygun olanı belirtmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Geri Ödeme Destekleri İçin Ödenecek Tutarın Hesaplaması

 • ödeme için borç sahipleri, eğer taksitleri zamanında eksiksiz bir şekilde ödemiş ise geri kalan borcun ödemesi için Yİ- ÜFE hesaplaması yapılacağı bildirilmiştir.
 • eğer başvuruda bulunan kişiler, ödemelerini belirlenen zaman çerçevesinde yapmamış ise burada Yİ- ÜFE uygulanacaktır. Diğer ödemeler için ise yine Yİ- ÜFE hesaplamasına gidilir.

KOSGEB Borç Yapılandırmasından Kimler Faydalanabilecek?

KOSGEB borç yapılandırmasından sigara ve corona cezası alanlar kesinlikle faydalanamayacak.

Bunun dışında ise;

Belediyelere ait borçlar; belediyelere ait borç yapılandırması yapılandırılacaktır.

Buna göre;

 • Emlak vergisi borcu olanlar,
 • Çevre ve temizlik vergi borcu olanlar faydalanabilecek,
 • İlan, reklam vergisi olan kişiler,
 • Su borçları olan kişiler,
 • Katı atık ücret borçları olan kişiler,
 • Yol katılım payı borcu olan kişiler ve diğer harçlar gibi borcu olan kimseler borç yapılandırmalarından faydalanabilecektir.

Vakıflara ait kira borçları; vakıflara ait kira borçları olanlar da bu kapsamda yapılandırmadan faydalanabiliyor.

Kalkınma ajansına borçları olan kişiler; burada kalkınma ajansına mevcut borcu olan kişiler de yapılandırmadan faydalanabiliyor.

Detaylara göre;

 • İl özel idare,
 • Belediye sanayi odaları,
 • Türk standartları enstitüsü hizmet bedeli, kapsamındaki borçlar yapılandırılabilecektir.

Yapılandırma Kapsamında Borç Silme Yapılır Mı?

Eğer borçlu kişiler ilk taksitlerinden itibaren mevcut borçlarını ödeyecek olursa, yapılandırma kapsamındaki borçlarının %90nı silinecektir. bu sayede borçlu kişiler büyük bir rahatlık yakalamış olacaklardır.

Yapılandırma İşleminde Gecikme Faizi Ne Kadar Olacak?

Borçlu kişiler için belli miktarlarda gecikme faizleri uygulanacaktır. Buna göre aylık %0,35 şeklinde belirlenen Yİ- ÜFE faizler kapsamında dikkate alınacaktır.

VERGİ SGK KOSGEB KYK BİR ÇOK BORÇ KAPSAM DAHİLİNDE, 500 MİLYARLIK BORÇ YAPILANDIRMADA BÜYÜK KOLAYLIK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.