Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4734
EURO
10,0794
ALTIN
498,49
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir? (2021)

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir? (2021)
07.01.2021 20:58
0
A+
A-

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar. Konut almak isteyen kişiler için belli bir peşinatın hazırda bulunması gerekir. Ama birikimi olmayan kişiler, evin  tamamı için  kredi çekmek isteyebilirler. Pek çok banka konut kredisinin %100ünü vermez. Genelde konut kredisi için bankaların verdiği ev kredisi %80 oranındadır. Geriye kalan %20 için birikim istemektedir. Ancak bazı banklar için bu durum söz konusu değildir. Yani birikmiş ya da peşinatı olmayan kişiler için %100 oranında kredi imkanı sağlanmaktadır.

Evin tamamına kredi veren bankalar için başta peşinat yatırmanıza gerek yoktur. Fakat bazı bankalar ev için %100 oranında kredi verecekleri zaman kişilerin üzerine kayıtlı başka bir evi ipotek göstermelerini istemektedir. Yani evin tamamı için kredi çekecek kişilerin mevcutta kendi üzerlerine kayıtlı başka bir evlerinin daha olması şartı aranır. İşte detaylar…

Peşinatsız Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Konut kredisi çekmek isteyen kişiler, ilk etapta %100 oranında konut kredisi veren bankaları araştırmalıdır. Bu yönde karar verdikten sonra, almak istedikleri evin  tapusu ile bankaya başvurmalıdır. Eğer başvurdukları banka kredi vermeyi kabul ederse, bunun için müşterilerinden farklı belge ve şartları yerine getirmelerini isterler. Bankanın konut kredisi vermesi için %80 gibi bir oran belirlenir. Bu oran ev kredisi için belirlenen maksimum miktardır. Ev için gerekli olan %20lik miktar sizden peşinat olarak istenmektedir. Ama peşinat vermek istemeyen kişiler için bazı bankalar geriye kalan %20lik miktar için ihtiyaç kredisi verir. Bu sayede satın almak isteyeceğiniz  ev parasının %100ü sağlanmış olacaktır.

Evin Tamamına Kredi Almak İsteyen Kişiler İçin İstenen Evraklar

Eğer konut kredisi için bankalardan %100 oranında kredi almak isterseniz bunun için bankaların şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca tüm bankalar için bazı şartlar ayını olsa da bazı bankalar, kendileri için bir takım şartlar ilave edebilir. Bu yönde istenen belgeleri ve şartları yerine getirerek, kredinizi çekebilirsiniz. Tüm bankalar için ortak olan ve kesinlikle istenen ilk şart, yaş sınırlamasıdır. Yani yasalar çerçevesinde 18 yaşından küçük olan kişilere hiçbir banka kredi sağlamaz. Hatta pek çok banka kredi vermek için 18 yaşı yerine 20 yaş şartı aramaktadır. Ev kredisi için başvuru yapacak kişilerin mutlaka yaş sınırına dikkat etmesi gerekir.

Bankaların müşterilerden istediği diğer belgeler ise;

 • Kimlik belgesi,
 • Satın almak istediğiniz evin tapusu,
 • Adres teyidi adına güncel fatura,
 • Gelir belgesi, sgk’lı çalışanlar için maaş bordrosu,

Bu belgeler nerede ise tüm bankalar tarafından ilk başvuru esnasında mutlaka istenen belgelerdendir. Belgeleri eksik götürmemeniz, size zaman kazandıracaktır.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar peşinatsız ev kredisi vermek için bir takım hesaplamalar yapar. Bu hesaplamalar doğrultusunda evin değeri ortaya konulmuş olur. Yani kredi vermek isteyen banka ilk etapta evin finansman değeri ölçülür.

Bankalar tarafından ev kredisi hesaplama ise;

 • Evin bulunduğu arasa değeri,
 • Evin yapıma maliyetleri,
 • Satın alınacak ev kiraya verildiği takdirde, kira bedeli,
 • Aynı konumda buluna evlerin mali getirileri,

Kredi için başvurulan ev için tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar araştırılır. Burada ev için kullanılan malzemelerin kalitesi, evin kullanım  için konumu, manzarası ve ulaşım gibi pek çok detay bankalar tarafından değerlendirmeye alınır.

Evin Tamamına Kredi Çıkar Mı?

Evin tamamına kredi çıkar mı? Evin tamamına kredi veren bankalar mevcuttur. Ancak burada krediyi ne şekilde alacağınız önemli bir detaydır. Örnek vermek gerekirse, eğer banklarda siciliniz bozuk ise çoğu banka ev kredisi vermez. Ayrıca yasal takip süreci içinde olan kişiler için kefil, teminat veya müşterilerin üzerinde bulunan başka bir evin ipotek edilmesi istenebilir. Üzerinde yasal takip süreci olmayan ve kredi notu iyi olan kişiler için evin tamamına kredi alabilmek ise mümkündür. Elbette evin tamamı için kredi verecek bankaların sayısı azdır. Ama burada kendi üzerinizde olan bir tapuyu ipotek ettirdiğiniz sürece evin tamamına kredi alabilirsiniz. Evin tamamına kredi çıkar mı? Sorusunun bir diğer yanıtı ise, eğer %100 konut kredisi almak isterseniz, evin mali değeri için %80 oranında kredi alabilirsiniz. Geriye kalan %20 kısmı için ise burada ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkün olacaktır. Fakat farklı bir teminat göstermeniz istenir. Örneğin üzerinize kayıtlı bir iş yeri tapusu, farklı bir ev tapusu ya da kefil gibi çeşitli teminatlar istenir. Bankanın tarafınızdan  istediği teminatları yerine getirdiğiniz takdirde evin tamamı için kredi çekebilirsiniz.

Evin tamamına kredi çıkar mı

Evin tamamına kredi çıkar mı?

Bir Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Günümüzde ev almak pek çok kişi için zordur. Ancak, bankaların sağladığı kredi imkanları ile istediğiniz ve hayalini kurduğunuz evi satın alabilirsiniz. Ancak gerek yasal düzenlemelerden dolayı olsun gerekse bankların kredi politikalarından kaynaklı olsun pek çok banka evin tamamı için kredi imkanı sunmaz. Burada evin %80 için %60’ı için veya kişilerin özel durumlarına yönelik krediler verilmektedir. Dolayısı ile pek .ok kişinin esas merak ettiği konu bir evin ne kadarına kredi çıkar? Sorusu olmaktadır. Ev kredisi almak isteyen kişiler, almak istedikleri evin tapu belgesi ile bankaya müracaat etmelidir. Burada kişiler üzerinde bir araştırma yapılır. Yani kredi notuna veya bankalarla daha önce çeşitli kredi ilişkilerine bakılır. Daha sonra ev için ekspertiz raporları tutulur. Akabinde evin ne kadarına kredi çıkacağı hesaplanır. Elbette burada kredi çekecek kişinin de istekleri ön planda tutulur.

20 Yıllık Binaya Kredi Çıkar Mı?

Konut kredisi alacak kişiler için evin yaşı ve evin finansman değeri ön planda tutulur. Bankalar her istenilen ev için kredi vermez. İlk etapta ekspertiz raporları hazırlanır ve bu raporlar doğrultusunda ev için belli kredi imkanları sağlanır. Dolayısı ile 20 yıllık binaya kredi çıkar mı? Sorusuna verilecek yanıt; bankalar için evin lokasyonu, evin depreme sağlam olması ve yapımda kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir. Yani evin yaşına çok bakılmaz. Eğer ev sağlam ise ve daha uzun yıllar kullanılabilecek değerde ise kredi imkanları sağlanır. Yani bankalar için önemli olan evin tamamen maddi değeridir. Bu nedenle 20 yıllık binalara ve daha yaşlı binalara dahi kredi alabilirsiniz.

Hangi Banka Kolay Konut Kredisi Veriyor?

Konut kredisi almak isteyen kişiler hemen bankalara başvurularda bulunmaktadır. Burada bazı banklar konutun tamamı için %100 oranında kredi imkanı sağarken bazı banklar kolay kredi vermelerinin yanında belli bir peşinat isteyebilir. Bu konuda önemli olan kişilerin, ödeyebilecekleri ve peşinatlarının olup, olmadığıdır. Yani kredi çekmeden önce ilk olarak geniş çaplı bir araştırma yapmanız önerilir.

Evin tamamına kredi alınır mı

Evin tamamına kredi alınır mı?

Hangi banka kolay konut kredisi veriyor?

%100 konut kredisi veren bankalar;

 • Garanti bankası,
 • Hsbc,
 • Teb,
 • Deniz bank,

Tüm bu bankalardan gerekli şartları sağladığınız takdirde evin tamamı için kredi alabilirsiniz.

Evin %80 ve %90’nına kredi veren bankalar;

 • Vakıf bank,
 • Ziraat bankası,
 • Halk bank,

Bu bankalardan %20 veya %10 oranında peşinat verdiğiniz takdirde konut kredisi alabilirsiniz. Yani bütçenize uygun şekilde banka seçimi yaparak ev kredisi çekmeniz ve hayalinizdeki eve kavuşmanız mümkün olacaktır.

Garanti Bankasından Evin %100 İçin Kredi Alabilirsiniz

Garanti bankası vatandaşlar için %100 kredi verir. Ama burada bankanın belli istekleri mevcuttur ve bu şarları yerine getirmeniz gerekmektedir. Yani garanti bankası ikinci bir eve sahip olmak isteyen kişilere ev kredisi imkanı sunar. Bunun için müşterilerinden mevcuttaki diğer evinin ipotek edilmesini ister. Bu şekilde banka, kendisi için bir teminat sağlar. Bu kredi için garanti bankası müşterilerinden her hangi bir kefil talebinde bulunmaz. Yani sadece üzerinizde kayıtlı evi teminat olarak göstermeniz yeterli olacaktır. İpotek karşılığında ev kredisi için 240 aylık vade imkanları da sağlar. 12 aylık vadelerden 240 aylık vade imkanlarına kadar müşterilerine seçenek sunmaktadır. Garanti bankasının verdiği konut kredisinde istenilen faiz oranı ise %1,27 olduğu belirtilmiştir.

Garanti bankasının verdiği %100 konut kredisini kullanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar ise;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Satın almak istediğiniz evin tapusu,
 • Gelir belgesi,
 • Kendi üzerinize kayıtlı evin tapusu,

Garanti bankasının monrtgage kredisini kullanmak isteyen ve hiç peşinat ödemek  istemeyan kişiler yukarıda verilen belgeleri tamamlayarak bankanın, şubelerini ziyaret edebilir. Bank kredi başvurusunu değerlendirdikten sonra %100 konut kredinizi onaylayacaktır.

Ziraat Bankası Peşinatsız Konut Kredisi

Ziraat bankası peşinatsız konut kredisi, 180 aylık vadeler şeklinde verilmektedir. Ama burada %100 konut kredisi almak mümkün değildir. Kişilerin başvuruları değerlendirildikte sonra %90 ev kredisi verilmektedir. Bu kredi için ziraat bankası ipotek isteyebileceği gibi kefil de isteyebilir. Ancak bankanın istediği teminatlar kişiden kişiye değişebilir. Örneğin kredi puanı düşük olan kişilerden daha fazla teminat talebinde bulunmaktadır. Ayrıca yasal takip sürecinde olan kişiler için ziraat bankasından konut kredisi almak daha zorlayıcı bir süreç olabilir. Öte yandan satın alınmak istenen evin maddi değeri de önem taşımaktadır. Ekspertiz raporlarına göre kredinin verilip, verilemeyeceği değerlendirmeye alınır.

Halk Bankası Evin Tamamına Kredi

Halk bankası evin tamamına kredi, kredi verebilir. Burada kişilerin başvurusu değerlendirmeye alındıktan sonra, çeşitli şartlar da aranmaktadır. Halk bankası daha çok inşaat halindeki evlerin yapım maliyetleri üzerine kredi vermeyi tercih etmektedir. Yani eviniz yapım aşamasında ise evi tamamlamak adına halk bankasından kredi desteği alabilirsiniz. Halk bankasının verdiği kredi için belirlenen maksimum vade miktarı 120 aylık olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu krediyi alabilmek için inşaat halindeki evinizin en az %70i tamamlanmış olmalıdır. Öte yandan verilen kredi ticari amaçlı yapıların dışında tutulmaktadır. Bu kredi için belirlenen faiz miktarı ise 120 aylık vade karşılığında %1,50 olara belirlenmiştir.

Vakıf Bank Evin Tamamına Kredi İmkanı

Vakıf bank evin tamamına kredi imkanı sağlamaz. Ancak vakıf bankta diğer bankalar gibi  evin büyük miktarına kredi sağlayabilir. Bunun için verilen miktar ise 500.000.00 değerindeki evler için %80 oranı belirlenmiştir. Yine almak istediğiniz  evin ekspertiz raporları da burada önemli yere sahiptir. Yani, a sınıfı evler için %90 oranında kredi sağlanırken, b sınıfı evler için 500.000.00 tl için %90 oranında kredi verilebiliyor.

Ev  sahibi olacak kişiler tüm bu bankaların verdiği kredi imkanlarını kendileri için tercih edebilirler. Ayrıca %100 oranında ev kredisi çekecek kişiler kefil veya tapu ipoteği gibi teminatlar gösterdikleri takdirde daha kolay bir şekilde konut kredilerinden daha kolay bir şekilde faydalanabilirler.

Hiç Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.