Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?
17.02.2021 18:22
0
A+
A-

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi? Ülkemiz sosyal devlet anlayışı ile yönetildiği için yaşlılar, engelliler ve çalışamayan dul kadınlar için devlet tarafından bir takım maddi yardımlar yapılmaktadır. Özellikle eşi ölmüş olan bayanlar için devlet tarafından aylık verilmektedir. Burada eşi ölün kadın eşinden kalan aylığı alabiliyor. Eğer kadın eşinden ayrıldı ise ve babası hayatta değilse babasının maaşının da bir kısmını almaktadır.  

Sosyal güvenlik kurumu eşi veya babası ölmüş olan kadınları ve bu kadınların çocuklarını korumak amacı ile her ay babadan ya da eşten kalan parayı kadına vermektedir. Kadınlar için verilen bu maaşa ölüm maaşı adı verilmektedir. Yani eşi veya babası ölen kadınlar evli olmadıkları sürece bu maaşları alabiliyor. Ayrıca kadının çocukları varsa ve eşi ölmüş ise bu çocuklara da babanın ölüm maaşı verilmektedir. Ölüm maaşı alan kadının çalışıyor olması veya farklı bir yerden emekli maaşı alıyor olması ölüm maaşını almaya engel değildir. Burada sosyal güvenlik kurumunun dikkate aldığı tek konu kadının evli olup, olmadığıdır. Yani evli olan kadınlar için ölüm maaşı verilmez. Diğer türlü hem ölen babanın hem de ölen eşin maaşı kadına kalacaktır.

Eğer kocanın aldığı maaş, gerekli görülen sigorta süresi ile örtüşüyorsa kadınlara bu maaş alacaktır. Ancak başvuru sırasında sosyal güvenlik kurumu kadının yaşantısını incelemeye gelir. Dolayısı ile uygun görüldüğü takdirde maaş bağlaması yapılacaktır. Eğer siz de dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Dul Kadın Çift Maaş Alabilir Mi?

Ölüm maaşı alan dul kadın için belli oranlarda aylık miktarı belirlenmiştir. Burada sadece dul kadınlar için değil, aynı zamanda dul kadınların çocukları için de ölüm maaşı verilmektedir. Kız çocukları evlenene kadar veya sigortalı bir işe girip çalışana kadar babalarından ölüm maaşı alabilirler.  Ölüm maaşı alan kızların maaşı annelerin maaşı ile paylaştırılır. Yani kız çocuğu sigortalı bir işe girip çalışana kadar veya evlenene kadar babadan kalan maaşı annesi ile paylaşır. Erkek çocukları için ise durum daha farklı şekilde ilerlemektedir. Erkek çocuklar ölüm maaşını 25 yaşına kadar alabiliyor. Ama burada da bir şart aranmaktadır. Yani erkek çocukları 25 yaşına kadar maaş alabilmek için okuyor şartını yerine getirmeleri gerekmektedir.  Dul kadın hem babasının hem de kocasının ölüm maaşını alabiliyordu. Burada dikkat edilen tek nokta her iki maaşında farklı kurumlardan veriliyor olması idi. Ancak 2008 yılında yapılan düzenleme ile birlikte dul kadının her iki taraftan da ölüm maaşı almasının önüne geçilmiştir. Yani yapılan düzenleme ile birlikte dul kadın artık her iki ölüm maaşını alamıyor.

Çift Maaş Alabilmek İçin Zaman Şartı Belirlendi

Çift maaş alabilmek için zaman şartı belirlendi, 2008 yılında yapılan düzenlemeler ile artık dul kadınların çift maaş alması biraz daha zorlaştırılmıştır. Ancak bazı kurallar ve koşullar çerçevesinde yine de bazı dul kadınlar hem kocalarından kalan ölüm maaşını alabiliyor hem de eşlerinden geriye kalan ölüm maaşını alabiliyor. 

Elbette çift ölüm maaşı almak isteyen dul kadınlar için birkaç nokta önem arz etmektedir. Kurallara göre eşin ve babanın ölüm tarihi ve hangi kurumdan maaş aldıkları önemlidir. Burada 01. 10. 2008 yılından sonra bağ – kur emeklisi ve emekli sandığı kurumlarına tabi olan kişiler için 1800 gün ve yine ssk bünyesinden maaş alan kişiler için 900 gün prim ödeme şartının yerine getirilmesi şartı getirilmiştir. 

Bu konuda dikkatte alınan konu doğum ve askerlik gibi eksik borçların tamamlanmasıdır. 2008 yılına kadar durum böyle iken 2008 yılından sonra bu durum kabul edilmemekte. Yani dul kadınlar 2008 yılındaki yapılan düzenleme ile iki maaş alamıyor. Fakat durum hakkında yeniden bir düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre Yargıtay, anne ve babadan aynı anda yetim maaşı alınabileceğini belirtmiş ve karara bağlamıştır.

Buna göre;

  • Kocası vefat eden kadının kendi emekliliği varsa hem kendi emekli maaşını alabiliyor hem de eşinden kalan ölüm maaşını alabiliyor. Bu doğrultuda çift maaş almalarında bir sakınca görülmemiş olacaktır.
  • Eğer kocası ölen kadın farklı bir iş yerinde çalışıyorsa, hem çalıştığı iş yerinden aylık alabilir hem de ölen kocasının ölüm maaşını alabilir. Ayrıca kadın çalıştığı kurumdan emekli olsa dahi hem emekliliği gerçekleşmiş olur hem de ölüm maaşı alabilir.
  • Babası ölen kız çocukları babalarının veya annelerinin ölüm maaşını alabilir. Burada kız çocukları için çalışmama gibi şartlar asla söz konusu değildir. Kız çocuklarının anne ya da babalarından aldıkları ölüm maaşı evlenene kadar devam eder. Evlendikten sonra, devletten alınan çeyiz parası ile anne ya da babadan alınan ölüm maaşı son bulur.
  • Çalışmayan kız çocukları için çift maaş uygulaması yapılabilmektedir. Burada çalışmayan kız çocuğu hem anneden kalan maaşı hem de babadan kalan ölüm maaşını aynı anda alabilir. Maaşı yüksek olan ölüm maaşından yarısını az olanın ise tamamını alabilir.
  • Bazı kadınlar hem babalarından kalan ölüm maaşını hem de eşlerinden kalan ölüm maaşını alabiliyorlardı. Ama 2008 yılında yapılan düzenleme ile artık dul kadınların çift maaş almasının önüne geçilmiştir. Ancak ölen eşlerin ve ölen babaların ölüm tarihlerine bakılarak yine de bazı kadınlar hem ölen babalarından hem de ölen kocalarından ölüm maaşı alabiliyor. Bunun için düzenleme ile ölüm tarihlerine bakarak iki maaş alabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.