Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?
17.02.2021 18:09
0
A+
A-

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? Yeni doğrum yapmış anneler için devlet bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Özellikle doğum yardımları hem çalışan hem de çalışmayan annelere yapılır. Bunun için doğum parası, mama yardımı ve bez yardımı gibi çeşitli yardımlar mevcuttur. Eğer siz de doğum yardımları almak isterseniz mutlaka gerekli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca başvurularınızı da doğru kanallar aracılığı ile yapmanız da şarttır. 

Doğum yardımları için ilk olarak devlet her doğum yapan anneye belli bir miktar ödeme yapmaktadır. Bu ödeme tek seferlik olup, çocuk sayısına göre değişmektedir. Bir çocuğu olan anneler iki ya da daha fazla çocuğu olan annelere oranla daha az miktarda doğum parası almaktadır. Ayrıca ikiz ya da daha üçüz gibi çoğul doğumlardan sonra, tek bebeğe verilen paraya göre daha fazla yardım desteği de alabilirsiniz. 

Tek seferlik yapılan yardımların yanında her ay farklı yardımlar da alabilirsiniz. Özellikle maddi durumu yetersiz olan ve maddi durumunun yetersiz olduğunu ispatlayan kişiler, her ay düzenli olarak mama ve bez yardımları alabiliyor. Doğum parası anneler için tek seferlik olarak verilirken mama, süt veya bez yardımları  2 yıl boyunca her ay düzenli olarak, annelerin ptt hesaplarına yatırılmaktadır. Öte yandan eşi hayatta olmayan anneler çocukları ve bebekleri için farklı yardımlar da alabiliyor. Eğer siz de doğum yardımı nereden alınır? Başvuru şartları nelerdir? Konularını merak ediyorsanız, yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parası nasıl alınır? Devlet 2025 yılından bu yana yeni doğum yapan anneler için çocuk başına doğum parası ödemektedir. Burada annelerin çalışıyor olup, olmamasına bakılmaksızın herkesin hesabına ödeme yapılmaktadır. Eğer yeni doğum yapan anneler, doğumdan sonra süt parası, yani doğum parası almak için ilk olarak çalıştıkları kurumun sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. Doğum parası alacak ailelerin, yeni doğan bebeğin kimliği ile sosyal güvenlik kurumlarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Daha sonra aileler için çıkan doğum parası, annelerin banka hesaplarına yatırılır. Yeni doğum yapan anneler için süt parası 2020 yılında 180 tl iken 2021 yılında bu rakam 201 tl olarak belirlenmiştir. Verilen bu para yardımı elbette her ay için geçerli olmayıp, tek seferlik olmaktadır. Yani doğum yapan anneler tek seferlik bu parayı alabilir. 

Doğum parası almak isteyen anneler, çalışmakta oldukları kurumların sosyal güvenlik kurumlarına başvuruda bulunması gerekir. Eğer ilçede yaşıyorsanız, ilçe sosyal güvenlik kurumlarına başvurularını yapabilirler. Fakat ilde oturan anneler, sosyal il kurumlarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru neticesinde sgk üzerinden nüfus kayıt sistemi üzerinden kimlik bilgileri kontrol edilir. Kimlik bilgileri kontrollerinden sonra, geçerli olan para annelerin hesabına yatırılır. 2021 yılında bu rakam 202 tl ile 600 tl arasında değişmektedir. Paradaki ücret değişiklikleri ise çocuk sayısına göre belirlenir. Ayrıca doğum parası alacak olan kişilerin yeni doğan bebeklerinin hayatta olması gerekir. Yani ölü doğan veya sonradan ölen bebekler için doğum parası yardımı verilmez.

Doğum Parası Yarımı İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

Doğum parası almak isteyen kişiler mutlaka kendilerinden istenen evrakları tam ve doğru bilgilerle doldurup, kurumlara teslim etmelidir. Burada doğum parası yarımı için istenilen evraklar nelerdir? Sorusunun yanıtı ise;

 • Yeni dünyaya gelen bebeğin veya bebeklerin t.c. Kimlik kartı isteniz,
 • Annenin t.c kimlik kartı,
 • Başvuruda bulunulacak olan kurumların verdiği form ve evrakların doğru şekilde doldurulması şarttır.

Belgeleri temin ettikten sonra sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Doğum yarımı alacak olan kişiler yukarıda verdiğimiz evraklar ile ilgili kurumlara başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda bulunan pek çok kişi ise  e- devlet doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Burada takip etmeniz gereken adımlar ise;

 • İlk etapta e-devlet şifreniz ile e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E- devlet sitesinde yer alan arama kısmına ‘’ doğum parası ‘’ yazmanız  gerekmektedir.
 • Burada karşınıza arama bölümü çıkacaktır. Arama kısmına ‘’ doğum parası sorgulama ‘’ yazmanız gerekmektedir.
 • Sorgulama yapabilir ve bu alandan kendinize doğum yardımı çıkıp, çıkmadığını öğrenebilirsiniz. 

E –devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi farklı mecralardan da sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin; alo 183 ve 144 numaraları arayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Doğum Yardımı Parasını Kim Alır?

Pek çok ailenin merak ettiği konuların başında doğum yarımdı parasını kim alır? Sorusu gelmektedir. Doğum parası yardımları devlet tarafından verilmektedir. Burada şart aranmaz, yani devlet her yeni doğum yapan anneye belli bir miktar yardım vermektedir. Dolayısı ile doğum yardımı parasını yeni doğum yapmış tüm anneler alabilir. Bu yardım 2015 yılında başlatıldığı için aranan tek şart doğum yapan kişilerin 2015 yılından sonra doğum yapmış olmasıdır. Doğum parası annelerin kendi ptt hesaplarına yatırılır. Yani bu yardım parası babanın veya bir başkasının hesabına yatırılmaz. Sadece annelerin hesaplarına yatırılır.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Doğum parası ücretleri ne kadar? Doğum yapan anneler için devletin sağladığı bu maddi destekten faydalanabilir. Üstelik doğum / süt parası için belli bir şart aranmaz. Sadece verilecek olan tek seferlik ücrette annenin kaç çocuğu olduğuna bakılır. Dolayısı ile doğum parası ücreti ne kadar sorusunun yanıtı, çocuk sayısına göre belirlenir. Özellikle ikiz veya üçüz çocukları olan aileler için ödenecek doğum parası daha yüksek olarak belirlenmiştir. 

Annelere ödenen doğum parası miktarları ise;

 • İlk doğum ya da tek çocuk için verilen miktar 300 tl olarak belirlenmiştir.
 • 2. Çocukta verilecek olan doğum parası, 400 tl 
 • 3. Çocuk için 600 tl ödeme yapılmaktadır.
 • 3 çocuktan daha fazla çocuğu olan veya çoğul doğumlar yapan anneler için bu ödenek dışından her ay düzenli bir şekilde mama ve bez gibi yardımlar da yapılmaktadır. 

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum yapan anneler için esas merak edilen konuların başında doğum parası nereden alınır? Sorusu gelmektedir. Doğum yardımı alacak ailelerin ilk olarak bebeklerinin doğmuş olması ve bebeklerinin t.c. Nüfus cüzdanlarının çıkarılmış olması gerekmektedir. Daha sonra başvuruların tam ve eksiksiz şekilde ikamet etkileri bölgedeki sgk kurumlarına başvuru yapmaları gerekir. Annelerin tarafına çıkarılan doğum paraları, annelerin ptt hesapların yatırılır. Anneler doğum yardımı ptt şubelerine giderek kendilerine ödenen parayı alabilirler.  

Öte yandan çalışan anneler için farklı miktarda doğum yardımları ve kreş yardımları da yapılmaktadır. Şartlı doğum yardımı ise 2021 yılında 100.00 tl olarak belirlenmiştir. Fakat şartlı doğum yardımı da diğer doğum paraları gibi tek seferde verilen bir ücrettir. Yani anneler bu parayı her ay değil, doğumdan sonra bir kez almaktadır. Ama süt parası yardımı alacak aileler için 202 tl ödeme yapılır. Bu ödeme bebek 2 yaşına gelene kadar devam eder. Yani süt parası her ay 202 tl olarak verilir. Ama süt parasından her anne yararlanamaz. Çünkü süt yardımları için belli  koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ailelerden aranan şart ise maddi durumunun yetersiz olmasıdır. Öte yandan;

 • Doğum parası miktarları yukarıda belirttiğimiz miktarlardadır. Ama çalışan anneler için ve raporlu anneler için bu fiyatlar değişmektedir. Sigortalı çalışan anneler için doğum parası hesaplama 112 gün üzerinden yapılmaktadır.
 • Eğer aileler geçimlerini asgari ücret ile yapıyorsa, anne için 2.020.00 tl hesaplanması yapılır. Dolayısı ile 6 bin 368,000 tl değerinde bir ödeme söz konusu olacaktır. 

 

Çalışan Anneler İçin Yarım Gün Ödeneği Nedir?

Çalışan anneler için yarım gün ödeneği nedir? Yeni doğum yapmış, çalışan anneler için belli ödenekler söz konusudur. Yeni doğum yapan veya bebek evlatlık edinen anneler ya da babalar, bebeklerin bakımı için 60 ila 360 günlük çalışma süresinin yarısı ücretsiz izne ayrılabilir. Bu anneler için verilen bir çalışma hakkıdır doğum yapan anneler doğum yaptıktan sonra belli süre boyunca izine ayrılır. Bu izin bittikten sonra anneler, ücretsiz izne de ayrılabilir. Ücretsiz izne ayrılan anne ya da babalar için işsizlik ödeneği yapılır. Anneler veya babalar kendilerine tanına  sürelerde çalışmak zorundadır. Ama bu süre bittikten sonra bebeklerinin bakımı için çalışmak istemezler ise kendilerine tanınan ücretsiz izne ayrılabilirler. Bu izne ayrılan kişilerin doğum izni bittikten 30 gün içinde ödeme alabilmeleri için başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurular ise iş- kur kurumuna yapılmalıdır.

Aileler için verilen çalışma ödeneği miktarları ise;

 • İlk doğumda çalışma süresi 2 ay olarak belirlenmiştir.
 • İkinci doğumunu yapan anneler için bu süre 4 ay olarak belirlenmiştir.
 • 2. Doğumdan sonrası için belirlenen süre 6 aydır.
 • Eğer çocuk engelli olarak dünyaya gelmiş ise süre 6 aya çıkarılır.
 • Bunların dışında anneler ikiz doğum yapmış ise 30 günlük süre için 15 günlük zamlı maaş ödemesi yapılmaktadır.

Devletin Doğum Sonrası Yaptığı Diğer Yarımlar Nelerdir?

Maddi durumu yetersiz olan kişiler için devlet ve özel kurumlar bazı desteklemelerde bulunmaktadır. Dolayısı ile tek seferlik doğum paralarına ek olarak çeşitli yardım başvurularında da bulunabilirsiniz. Diğer yarımlar için başvuru yapmak isterseniz e- devlet sitesi üzerinden giriş yaparak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında bazı belediyeler de bebekler için çeşitli yardımlar vermektedir. Bu yardımlar genelde süt ve mama yardımı şeklinde yapılır. Süt ve mama yardımları ayni olarak yapılabildiği gibi nakit para şeklinde de yapılması mümkün olacaktır. Yardım almak için ilk olarak sizden istenen belgeleri gerekli kurumlara teslim etmeniz ve yine sizden istenen koşulları taşıyor olmanız  gerekmektedir. Maddi anlamda yardıma ihtiyacı olan aileler süt veya bez yardımları için kaymakamlıklara veya belediyelere başvuruda bulunabilir. Burada istenen temel belge aylık gelir gösteren belgedir. Eğer ayık geliriniz normalin altında ise bebekler için bir takım yarımlar verilmektedir. Yardımlar için belediyeler farklı koşullar da isteyebilir.  Dolayısı ile yardım için başvurduğunuz  kuruma gidip, detaylı bilgi almanız önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.