Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? (2021) Başvuru ve Şartları Nelerdir?

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? (2021) Başvuru ve Şartları Nelerdir?
29.01.2021 08:30
0
A+
A-

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? Belli bir yaşın üzerindeki kişilerin çalışması zor hatta imkansız olduğu için devletten maddi yardım alabilirler. Bunun için bazı şartlar mevcuttur. Hiçbir yerden maddi destek almayan ve her hangi bir maaşı bulunmayan 65 yaş üstü kişiler için devlet aylık maaş ödemesi yapmaktadır. Eğer kendiniz veya bir yakınınız için 65 yaş üstü yaşlılık parası almak isterseniz, devletin sizden istemiş olduğu belgeleri, doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, yardımlarınızı alabilirsiniz. 

Ülkemiz sosyal devlet anlayışı ile vatandaşlarını yönettiği için mağdur durumda, engelli ve yaşlılar için devlet destekleri vermektedir. Özellikle ilinizde ya da ilçenizde bulunan kaymakamlıklara başvuruda bulunarak, maddi yardım alabilirsiniz. İşte 65 yaş yaşlılık parası nasıl alınır? Sorusunun tüm detayları yazımızın devamında…

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ülkemizde 65 yaş üstü olan yaşlılar için belli ödenekler yapılmaktadır. Ancak 65 yaş aylığını alabilmeniz için belli kriterleri taşıyor olmanız gerekmektedir. Dolayısı ile 65 yaş maaşı için başvuruda bulunacağınızda sizden bir takım evraklar ya da belgeler istenecektir. Bu evrakları düzgün bir şekilde doldurup, teslim ettikten sonra 65 yaş aylığını alabilirsiniz.

Peki 65 yaş aylığı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

 • 65 yaş aylığını alabilmeniz için türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • 65 yaşını doldurmuş olma şartı aranır.
 • Sosyal sigorta kurumundan bir gelirinizin olmaması gerekir.
 • Bag- kur ve emekli sandığı gibi alanlardan maaş almıyor olmanız gerekir.
 • Muhtaçlık belgesi olması şarttır.
 • Her hangi bir gelirinizin olmaması şartı aranır.
 • Geliri olup da az miktarda olan kişiler için 65 yaş üstü maaşı verilir.

Tüm bu özellikleri taşıyorsanız, siz de 65 yaş aylığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Yaşlılar için verilen yaşlılık maaşının ücreti ise 100 tl ila 200 tl aralığında değişmektedir. Bu malı hak edecek kişiler için ilk etapta gerekli incelemeler yapılır. İnceleme sonrasında kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup, olmadığı belirlenir ve daha sonra maaş hak eden kişilere 65 yaş aylığı bağlanır. Mal varlığı olan kişilere bu maaş verilmez. 

Ülkemizde pek çok kişi yaşlılık maaşı için başvuru yaptığı için detaylı incelemeler yapılmaktadır. Çünkü bazı kişiler evrakta sahtecilik ve yanlış evrak verme gibi girişimlerde bulunmaktadır. Bu gibi durumlar ise en ince detaylarına göre incelenir. Eğer evrakta sahtecilik gibi durumlar söz konusu ise bunun hakkında yasal işlem başlatılır ve kişiler maddi yaptırımlara ve cezalara çarptırılır.

65 Yaş Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

65 yaş aylığı için nereye başvuru yapılır? 65 yaş maaşı için ilk olarak yukarıda verdiğimiz koşulları taşımanız gerekmektedir. Eğer bu koşulların tümünü taşıyorsanız, usulüne uygun şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. 65 yaş aylığı için ikamet etmekte olduğunuz ilin valiliklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ilçede ya da köyde yaşıyorsanız, ilçenizde bulunan kaymakamlıklara başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte yardımlaşma ve dayanışma vakfına da başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler başlatılarak, 65 yaş aylığı alabilmeniz için detaylı bir araştırma yapılır. Eğer gerekli şartları yerine getiriyorsanız, bununla ilgili maaş alma işleminiz onaylanır. Evraklarda sahtecilik gibi durumlar tespit edilirse belli bir cezai yaptırım söz konusu olacaktır.

65 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Mağdur durumda ve yaşlı olan kişiler için bağlanan 65 yaş aylığı için sık sorulan sorulardan biri de 65 yaşlılık maaşı ne kadar? Sorusudur. Yaşlılık maaşı farklı şekillerde verilmektedir. Dolayısı ile bu da verilen fiyatı etkiler. Bu fiyatlara bakacak olursak;

 • Aylık olarak alınan 65 yaş maaşının ücreti 2021 yılında 288,29 tl olarak belirlenmiştir. 
 • Yaşlılık maaşını 3 aydan 3 aya alan kişiler için ise ödenecek tutar, 864, 89 tl olarak belirlenmiştir.
 • Verilen bu rakamlar engelliler için değişiklik göstermektedir.
 • 65 yaş aylığı alacak kişiler eğer %40 ila 69 arası engelli ise aylıkları 657 tl olacaktır.
 • 65 yaş aylığını almayı hak kazanan kişilerde %70den fazla engelli raporu varsa 1.024 tl olarak ödeme yapılır. 
 • Öte yandan evde bakım parası 2021 güncellemesi ile birlikte, 1.544,61 tl olarak güncellenmiştir. 

65 Yaş Aylığını Kimler Alabilir?

65 yaş aylığını kimler alabilir? 65 yaş aylığını her 65 yaş üstü vatandaş alamaz. Bunun için ilk olarak belli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Üzerinde mal varlığı olan kişiler, devletten ya da sosyal sigortalar kurumundan ve bağ- kur gibi alanlardan maaş alan kişiler için 65 yaş aylığı verilmez. Ayrıca yaşlılık maaşını alacak kişilerin Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması da gerekmektedir. 

Bundan önceki dönemlerde 65 yaş maaşı için aile ve çocukların tüm incelemesi yapılmakta idi. Ama artık kişiler tek olarak incelenir. Yani yapılan araştırmalara çocuklar tabi tutulmaz. Ancak maaş almak isteyen kişinin eşi hayatta ise eş incelemesi yapılabiliyor. 65 yaş aylığı için engelli maaşından da faydalanmak isterseniz, engel raporunuzun da ayrıca incelemesi yapılır. Daha sonra maaşı hak eden kişilere her ay düzenli olarak veya 3 ayda bir düzenli olarak yaşlılık aylığı ödeneği yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Devletin istemiz olduğu koşulları ve şartları yerine getiren yaşlılarımız ve bakıma muhtaç vatandaşlar devletin verdiği 65 yaş aylığını alabilir. Bunun için ise bazı evraklar ve belgeler talep edilecektir. Talep edilen evrakları ve belgeleri usulüne uygun bir şekilde sağladığınız takdirde maaş alabilirsiniz.

65 yaş aylığı için istenen belgeler nelerdir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • 65 aylığı için ikamet etmekte olduğunuz kaymakamlıkların, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Başvuru sonrasında buradan muhtaçlık belgesi verilir.
 • Verilen muhtaçlık belgesi ile sosyal güvenlik kurumundan aylıklarını alabilirler.
 • Maaş bağlanmadan önce kişiler için bir inceleme yapılır.
 • İncelemede ev ziyareti, yaşlılık maaşını isteyen kişilerin çevre araştırması yapılır.
 • İncelemeler olumlu sonuçlandığı takdirde, bilir kişi raporu sosyal güvenlik kurumuna (SGK) gönderilir.
 • Akabinde 65 yaş üstü kişiye maaş bağlanmasına karar verilir.
 • Tüm bu işlemlerin süresi bir ayı bulabilir.
 • Başvuru için kişilerden muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus örneği alınır.
 • Ayrıca başvuru için ikamet belgesi de talep edilen evraklar içinde yer almaktadır.
 • Kişiler 65 yaş maaşını aylık olarak talep edecek olursa bunun bilgisini daha önceden yapmış olmaları gerekmektedir.
 • Bu maaş 65 yaş üstü kişilere ölüm, maaştan feragat ve muhtaçlığın kalkması durumunda kesintiye uğrar.
 • Talep elden 65 yaş aylığı 2 yıl boyunca alınmaz ise maaş kesilir.
65 yaş aylığı nasıl alınır

65 yaş aylığı nasıl alınır

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Ödenir?

65 yaş aylığını almak isteyen pek çok kişinin esas merak ettiği konulardan biri de 65 yaş aylığı ne zaman ödenir? Sorusudur.  65 yaş aylığı genelde 3 dönem halinde yaşlı, muhtaç ve engelli kişilere verilmektedir. Gerekli evrakları tamamlayan kişiler, başvurularını yaptıktan sonra bir ay içinde inceleme bitmiş olur. Ve akabinde mart ayı, haziran ayı, eylül ayı dönemlerinde ödemeleri gerçekleşir. Ödeme için kişilerin doğum yıl dönümünün son rakamları baz alınmaktadır.  Yaşlılık maaşını ziraat bankasından ve ptt gibi şubelerden alabilirsiniz.

Buna göre;

 • 65 yaş aylığını alacak olan kişilerin doğum yılının son rakamı 4 – 9 olan kişiler için ayın 9. Gününde ödemeler yapılır.
 • 65 yaş maaşı  alacak olan kişilerin doğum yılının son rakamı 3 – 8 olan yaşlılar için ayın 8. Günü maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • 65 yaş aylığı alacak olan kişilerin doğum yılının son rakamı 2 – 7 olan kişiler için ayın 7. Günü maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • 65 yaş maaşı alacak olan kişilerin doğum gününün son rakamı 1 – 6 olan yaşlılar için ayın 6. Gününde ödeme yapılmaktadır.
 • 65 yaş aylığı alacak olan kişilerin doğum gününün son rakamı 0 – 5 olan yaşlılar için ayın 5. Maaş ödemesi yapılmaktadır.

Yaşlılık maaşı almayı hak kazanan kişiler için yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre 65 yaş maaşı alacak olan kişilerde 1000 tl altında ödeme yapılmaz. Yani yeni düzenlemeye göre 1000 tl altında alan kişilere yeni maaş eklemesi yapılmaktadır. Bunun dışında aylık geliri olan veya farklı kurumlar tarafından maaş alan kişilere yaşlılık maaşı ödemesi yapılması söz konusu olmayacaktır.

Bir diğer yazımız olan çocuk parası nasıl alınır detayları…

65 Yaş Maaşı (2021 Yaşlı Aylığı) Başvuru Şartları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.