Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Nedir? Gelir getirici bir faaliyette bulunmak üzere küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan dar gelirli kadınlarımıza imkan sağlanmasıdır. Sadece güvene dayanan, teminatsız ve kefilsiz küçük sermaye şeklindeki mikro kredi, dar gelirli bayanlarımızın kendi kendine gelir sahibi olmaları için etkili bir stratejidir.

Mikro kredi fikri ilk olarak 1973 yıllında Bangladeş’ te ekonomi profesörü olan Muhammed Yunus tarafından ortaya atılmıştır. Muhammed Yunus, bu uygulamayı yoksulluğun çok yoğun bir şekilde yaşandığı Bangladeş’ te genç bir kadına bambu sepeti yapması için 6 $ kredi vererek başlamıştır. A.B.D., Avrupa ve Türkiye de dahil olmak üzere 111 ülkede başarıyla uygulanmaktadır.

ALJ sosyal sorumluluk ve toplum yararına projelerinden biri olan istihdam desteği 2003 yılında BRJ adı altında kurulmuştur. BRJ bugün 5 ülkede aktif olarak mikro kredi desteği vermektedir. Türkiye’ de BRJ olarak 2010 yıllında uygulama başlatılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kosgeb Kredileri başlıklı yazımızda Garanti Bankası Kobi Bankacılığı, Garanti Bankası Kosgeb Kredileri ve Garanti Bankası Kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

20 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir