Fırat Kalkınma Ajansı Destekleri

Fırat Kalkınma Ajansı, “Fırat’ın Gücüyle Geleceğe…” sloganıyla 14 Temmuz 2009 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Malatya’da bulunan Ajans’ın sorumluluk alanına dahil olan iller Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’dir.

Ön Bölgesel Gelişme Planı çalışmalarına devam eden Fırat Kalkınma Ajansı TRB1 Bölgesi için katılımcılık esasına göre ilgili ulusal ve bölgesel kalkınma planlarıyla uyumlu, 2010-2013 yıllarını kapsayan bölge planı hazırlanmıştır. Bölge Planı ile bölgenin paydaşlarca daha iyi tanınması, ortak hedefler ve uygun politikalar belirlenmesi, değişen koşullara daha kolay uyum sağlanması, katılımcı demokrasi kültürünün geliştirilmesi, ulusal, bölgesel ve yerel düzeydeki önceliklerin uyumlaştırılması, farklı idari birimlerde ve illerde bulunan aktörlerle bir bölge planı etrafında daha kolay sinerji yaratılması ve bölgenin üstün olduğu alanların belirlenerek uzmanlaşmanın sağlanması amaçlanmıştır. Kuruluşundan itibaren vizyonunu “Bölgede meydana getirdiği pozitif değişimle ülkemizin gelişmesine ilham kaynağı olan bir kalkınma ajansı olmak” olarak belirlemiş olan Ajansın önümüzdeki dönemde en büyük hedefi TRB1 Bölgesinin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek için gereken plan, program ve araçları hazırlayarak paydaşlarıyla birlikte uygulamaktır.

Fırat Kalkınma Ajansı’nın sağladığı destekler ve destek programlarını aşağıda bulabilirsiniz.

2011 Yılı Tarımda Model İşletmeler Mali Destek Programı

2011 Yılı Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı

Bir önceki yazımız olan KOBİ'lere 30 Milyon Avro'luk Destek başlıklı yazımızda Ab hibeleri, Anadolu Girişim Sermayesi Fonu ve Avrupa Yatırım Fonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir